ترمیم با کامپوزیت

ترمیم با کامپوزیت

ترمیم با کامپوزیت :روش های مختلفی برای پر کردن دندان وجود دارد که یکی از این روش ها ترمیم با کامپوزیت میباشد ،ترمیم با کامپوزیت  روشی بسیار محافظه کارانه (Conservative) می باشد که حداقل تراش دندان را با خود به همراه دارد .

 

ترمیم با کامپوزیت

 

در ترمیم با کامپوزیت پس از برداشت پوسیدگی دندان، اول ماده ای به نام اسید اچ استفاده می گردد که موجب ایجاد حفراتی بسیار بسیار زیاد در حد میکرون در دندان می گردد سپس دندان شستشو داده شده و از ماده ای به نام باندنیک بعد از خشک کردن دندان استفاده می شود سپس عمل curing که توسط دستگاه مخصوص انجام می گیرد.

ماده ای باندنیک

ماده ای باندنیک زمانی که سفت شده ، اصطلاحا cure می گردد. و در نهایت پرکردگی همرنگ و سفید متناسب با رنگ دندان انتخاب می گردد و باز هم عمل curing نهایی انجام میپذیرد .

ترمیم با کامپوزیت یکی از پرکاربردترین درمان های دندانپزشکی می باشد که بیشتر مردم آن را تجربه کرده اند  .ترمیم دندان با موادی همچون ترمیم با کامپوزیت ، آمالگام ، گلاس آینومر ، طلای مستقیم و … که هر کدام در زمینه ترمیم دندان، کاربرد و روش های کلینیکی خاص خودش را دارد.

ترمیم کامپوزیت

 •  نسبتا ارزان است و تکنیک تهیه و پر کردن با آن ساده و راحت است.
 • در دندان هایی که بافت بسیاری را از دست داده اند می توان آمالگام را طوری استفاده کرد که قسمت عمده ای از بافتهای از دست رفته دندان را جبران نماید .
 •  در این نوع موارد برای گیر کردن آمالگام به دندان، از پیچ های داخل عاجی یا داخل کانال ریشه استفاده میکنند. ضمنا برای باز سازی دندان هایی که نقطه تماس خود را با دندان کناری شان از دست داده اند نیز آمالگام خدمات بهتری را ارائه میدهد.
 • اگر نگران هستید در رابطه با هزینه آمالگام ،بدانید که هزینه پر کردن و ترمیم با آمالگام بسیار کمتر از ترمیم با کامپوزیت میباشد.

ترمیم با آمالگام دارای معایبی هم میباشد :

مشخص ترین معایب آن، رنگ ناهمگون و سیاه و فلزی این ماده است اما یکی از مشهورترین معایب آن این است که آمالگام حاوی جیوه یعنی ماده ای سمی و خطرناک میباشد.

ترمیم با آمالگام دارای معایبی هم میباشد :

 

اگر چه که به نظر می رسد بعداز سفت شدن آمالگام، جیوه در گیر ترکیب شده و آزاد نخواهد شد، اما امروزه گروهی از محققین معتقدند که از آمالگام های داخل دهان، همیشه مقداری جیوه آزاد می شود. اگر چه مقدار این جیوه بسیار کم میباشد اما مستمر و دائمی است.

 

ترمیم با کامپوزیت

سالیان دراز برای پر کردن دندان از ماده ی آمالگام استفاده میشد و افرادی که میخواستند دندانشان ظاهری طبیعی تر و زیباتر داشته باشد باید به روشهای گرانتر و تهاجمی تری همچون روکش دندان رضایت میدادند.

ولی امروزه ترمیم با کامپوزیت دندانپزشک را قادر میسازد دندانی که دچار پوسیدگی و کرم خوردگی شده است را با کامپوزیت همرنگ دندان پر کند تا بدون روشهای تهاجمی، زیبایی دندان حفظ شود.

ترمیم با کامپوزیت مواد همرنگ دندان است که به جای قسمت های از دست رفته دندان قرار گرفته و دندان را پر میکند. این مواد از نظر مشخصات فیزیکی و شکل ظاهری کاملا با ساختار اصلی دندان هماهنگی دارد تا دندان ترمیم شده هم استحکام کافی داشته باشد هم از زیبایی برخوردار باشد.

قبلا ترمیم با کامپوزیت معایب و مشکلات زیادی داشت و برای دندانهای عقبی که فشار بیشتری به آنها وارد میشود استحکام مورد نیاز را  نداشت.

همچنین در گذشته ترمیم با کامپوزیت با سرعت بیشتری ساییده میشد و حتی دندان را بیشتر در معرض پوسیدگی و یا شکستگی قرار میداد.

 

ترمیم با کامپوزیت 

 

ولی مواد کامپوزیت جدید از جنس متفاوتی برای ترمیم با کامپوزیت ساخته میشوند و پیوند محکمی با بخشهای مختلف دندان (مینا و عاج) برقرار میکنند در نتیجه استحکام خوبی ایجاد میکنند.

از کامپوزیت دندان میتوان برای ترمیم با کامپوزیت دندان نیز استفاده کرد. در این روش در  جلسه اول مراجعه شما به دندانپزشک، مواد ترمیم با کامپوزیت را روی دندان قرار میگیرند در نتیجه هم زمان کمتری برای ترمیم دندان صرف میشود هم هزینه آن کاهش می یابد.

مزایای با کامپوزیت

 • اولین مزیت ترمیم با کامپوزیت همرنگ بودن آن با دندان میباشد .
 • برای ترمیم با کامپوزیت نیاز کمتری به تراشیدن و دریل کردن دندان است و بخش بیشتری از ساختار طبیعی دندان حفظ میگردد.
 • در ترمیم با کامپوزیت با کمک نور مخصوصی مواد ترمیمی ظرف چند ثانیه سفت و سخت میشوند.
 • این مواد پیوند بسیار محکمی با دندان میسازند که به محافظت از دندان در مقابل شکستن کمک مینماید.
 • شکل دهی برای ترمیم با کامپوزیت برای دندانپزشک راحت تر است  در نتیجه شکل نهایی آن خیلی بیشتر شبیه به دندان واقعی خواهد بود.
 • ممکن است برخی افراد به آمالگام آلرژی نشان دهند، اما واکنش آلرژی به ترمیم با کامپوزیت دندان مشاهده نشده است.
 • کامپوزیت عایق حرارتی خوبی میباشد. از آنجایی که آمالگام فلز است رسانای خوبی برای انتقال دما است. مخصوصا در مواردی که پر شدگی زیاد باشد، تجربه حساسیت دندان به سرما و گرما متداول میباشد. در اکثر موارد حساسیت دندان پس از چند روز یا چند هفته کم میشود ولی در برخی افراد تا آخر این حساسیت باقی می ماند مخصوصا هنگامی که دندان در معرض سرما قرار میگیرد.
 • مواد ترمیم با کامپوزیت امکان انواع ترمیمهای دندانی را فراهم کرده اند و در بسیاری از مواقع به جای تعویض مواد ترمیمی، میتوان تنها قسمت آسیب دیده دندان را پر کرد چرا که مواد جدید کامپوزیت هم به دندان چسبیده و پر خواهد شد .

https://beautyhealthplanet.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *