جراحی بینی یا رینوپلاستی

جراحی بینی چگونه انجام میشود و چیست؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی نوعی از جراحی های زیبایی در صورت  می‌باشد که معمولاً توسط  جراح فک ،جراح گوش و حلق و بینی و یا جراح پلاستیک در  صورت انجام خواهد شد .

امروزه جراحی بینی از متداولترین  جراحی ها می باشد که در کشور ایران به طور چشمگیری عمل جراحی بینی افزایش یافته است. اکجراحی بینی یا رینوپلاستی نوعی از جراحی های زیبایی در صورت  می‌باشد که معمولاً توسط  جراح فک ،جراح گوش و حلق و بینی و یا جراح پلاستیک در  صورت انجام خواهد شد .ثر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند فقط به ظاهر و زیبایی بینی دقت میکنند ومسائل دیگر برای آنها مهم نمیباشد .

 

جراحی بینی علاوه بر به وجود آوردن درخود بینی، ارتباط خوبی  را بین بینی و سایر اجزای صورت ایجاد مینماید . به همینعلت  نباید بینی را به عنوان عضوی مجرد و مجزا درنظرگرفت . رابطه ی نزدیک  بینی با پیشانی، چشم، لب وچانه طوری است که هرنوع نقص دراعضای صورت  می تواند براین ارتباط ظریف کاملا تاثیر گذار باشد . به عنوان نمونه  چانه کوچک ،سبب برآمده تر به نظر رسیدن بینی می شود. بی توجهی به تناسب بینی با اعضای  صورت موجب میشود به نتیجه ی رضایت مندی نرسید .

درجراحی بینی  مشکلات متفاوتی  را می‌توان برطرف کرد ازجمله این مشکلات:

بزرگی سوراخ‌های بینی

قوز بینی

پهن بودن بینی

بزرگی بینی

زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت

جعبه‌ای بودن نوک بینی

دفورمه بودن پس از عمل جراحی

تفاوت رینوپلاستی سنتی و مدرن

در جراحی رینوپلاستی سنتی کوچک بودن و ظاهربینی تنها مدنظر بود، به همین دلیل بینی ازجهت  کاربردی دچار مشکل می‌شود ، در این نوع جراحی قسمت زیادی از غضروف‌ها برداشته و استخوان‌ها به‌شدت خورد شده اما  امروزه با پیشرفت علوم پزشکی، غضروف‌ها را می‌توان با شکل دادن هم و  بخیه زدن ازجهت ظاهر و هم ازلحاظ کاربردی بهبود داد.

عمل جراحی زیبایی بینی باز یا بسته

در جراحی بینی بسته، جراح بدون برش در قسمت بیرون بینی تغییراتی در درون‌ بینی ایجاد کرده و این نوع جراحی  بیشتر برای مشکلات کم و جزئی  کاربرد دارد ولی  در روش باز جراح روی پوست بینی برش‌هایی را ایجاد می‌کند، بدین‌صورت حفره‌های بینی به دو قسمت تقسیم شده ، سپس پوست بینی به ناحیه ی بالا کشیده می‌شود تا به داخل بینی دسترسی بیشتری داشته باشد.

ولی  برای اینکه تشخیص دهیم کدام ‌یک از جراحی بینی زیبایی بهتر است باید نتیجه ی آن را دید .

شرایط سنی در جراحی بینی

دختران و پسران بعد از گذراندن سن بلوغ توصیه می‌شود این کار را انجام دهند که بیشتر دختران در اواخرسن  ۱۶ سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی می‌توانند به بلوغ کامل برسند و جراحی بینی را انجام دهند و اگر افرادی که سنشان بالای۴۰ سال است  سلامتی جسمانی را دارا هستن مشکلی را به وجود نخواهد آورد.

عوارض جراحی بینی

جراحی بینی همچون همه‌ی جراحی‌ بینی جدید و دیگر جراحی ها  عوارضی را به دنبال خواهد داشت ، اگر فرد نکات توصیه شده را بعد از جراحی بینی جدید یا دیگر جراحی ها  را به‌صورت کامل رعایت کند ،همچنین مهارت جراح همراه با آن می‌تواند درصد به وجود آوردن عوارض را به حداقل رساند، دیگر عواملی که باعث ایجاد عوارض می‌شود به عنوان مثال : اصلاح نشدن کامل تیغه که باعث جداشدن غضروف و  استخوان می‌شود، برداشتن بیش‌ازاندازه  قوز که باعث میشود بینی به زینی شکل دراید، چسبندگی‌های داخل بینی و باقی ماندن تیغه انحرافی که موجب ایجاد مشکلات تنفسی خواهد شد .

درد بعد از جراحی بینی

به دلیل اینکه در جراحی بینی نیاز به تغییر شکل بافت استخوانی دارد بیمار ممکن است درد یا ناراحتی داشته باشد، این ناراحتی ممکن است در سطح حداقل خود باشد و بیماران می‌توانند با استفاده از داروهای مسکن درصد این درد را پایین بیاورند و با رعایت کردن  نکات بعد از جراحی بینی می‌توانند درد را تحت کنترل خود  قرار دهند.

کبودی صورت

درصد  کبودی صورت بعد از جراحی بسته  به حساسیت بیمار و حجم بافت‌های جراحی‌شده میباشد که نیاز نیست خودتان را نگران کنید  این کبودی طبیعی است و فقط لازم به بررسی در روزهای اولیه  بعد از جراحی بینی می‌باشد، درصورت مشاهده هرنوع کبودی که طبیعی نیست باید به جراح بینی خود مراجعه کنید .

نکات قبل از جراحی بینی

عقب افتادن عمل  باوجود داشتن سرماخوردگی

ناشتا بودن پیش از عمل به مدت ۸ ساعت

استفاده نکردن از داروهایی همچون  آسپرین و پروفن به مدت دو هفته قبل از جراحی

در صورت مصرف داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید

ترک سیگار در طی دو هفته قبل جراحی بینی زیبایی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

به مدت ۲۴ ساعت از کیسه یخ روی چشم برای کاهش تورم استفاده کنید.

به مدت چند هفته شستشوی داخل بینی با محلول نمک برای بهتر شدن تنفس را انجام دهید .

در چند روز اول جلوگیری از هرنوع ضربه

جلوگیری از خنده کردن  یا گریه یا عطسه با دهان باز

جلوگیری از انجام فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش در طی چند هفته اول

عمل جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی به بینی‌هایی گفته می‌شود که دربخش  نیمه پایینی دارای پوست ضخیم و چربی‌زایی هستند گفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *